v9.com laneti

Sizinde bilgisayarınıza kurduğunuz özellikle bedava olan programlardan sonra zuhur eden v9.com lanetiniz varmı?

Bu duruma dün akşam maruz kaldım. Daha ne olduğunu bile anlamadan winfoFlash yazılımı açılışında v9.com toolbar ve anasayfa ayarlarını yaptı..

sonrasında internete çıkışımızın önünde v9.com  oluverdi.. En çok aşırdığım konu otu boku sorum duran windows kullanıcı denedimini bu sırada uyuyor olması ve hiçbir uyarı vermemiş olmasıdır.

neyse kurtulma yollarını araştırdım. internette birçok kişinin bu konudan muzdarip olduğunu gördüm ve önerilen çözümleri uyguladım

Ancak sadee browser açılış sayfalarını kısayol hedeflerinden kaldırılmasından ibaret olan çözümler beni pek tadmin etmedi.

çünkü sadece açılış sayfası değil firefox başta olmak üzere chrome ve explorer üzerinde nacizane v9.com toolbarları halen aktif durumdaydı ve en ufak hareketle yine açılış sayfalarını ele alıyordu.

v9.com lanetiyle ilgili bilgisarımda aratımalar yaparken bu yazılımın bir  virüs olmadığı aksine legal dağıtılan bir portal aracı olduğunu farkettim. yine uyuz bir durum. benim bilgim ve iznim olmadan makinama bu denli yerleşmesi rahatsızlık vericiydi..

Denetim masasında ve ccleaner üzerinden bakıldığında kurulu programlar listesinde görünmeyen v9.com   yazılımına iat dosyaları sistemde aratmaya başladım. bulduğum program files altındaki klasöründen ilgili dll dosylarını register içinde arattığımda görünmese de v9.com uninstall edilebileceğini farkettim..

 

en basit haliyle balattan çalıştıra girip

“C:”64bit sistemler için
C:\Program Files (x86)\v9Soft\v9wnf.exe -uninstall

“C:” 32bit sistemler için
C:\Program Files\v9Soft\v9wnf.exe -uninstall

komutunu vermeniz yeterli olacaktır..

hatta türkçe arayüz yüklüyse

C:\Program Files\v9Soft\v9wnf.exe -uninstall -oem=wnf -app=wintoflash -nation=tr

komutu daha isabetli bir v9 uninstal komut satırı olacaktır..

sonrasında gidip programfiles altındaki klasörü tamamen silmenizi de öneririm.

konudan muzdarip olan herkese geçmiş olsun diyorum..

 

 

 

 

 

 

 

2 cevaplar
  1. Ziyaretçi
    Ziyaretçi says:

    Bilgisayarınıza USB Secure & Active ‘ i kurmanızı öneriyorum, Hem V9 hemde diğer bütün istenmeyen sayfa ve REKLAM’ları tespid edip otomatik düzeltiyor. Yeni kurduğunuz programlarıda denetlediğinden Reklam bulaşma korkusu olmadan bilgisayarda rahat bir ortam sağlanıyor..
    > http://www.tamindir.com/usb-secure-active/

    Cevapla

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

four × 4 =